Pismo inne (70008) – najważniejszy dokument KRZ

Bezapelacyjnie „Pismo inne” to najważniejsze pismo dostępne w KRZ. Dlaczego? Bo to wzór-klucz zastępujący wszystkie inne, uniwersalne i umożliwiające komunikację na linii wierzyciel-syndyk, syndyk-sąd, wierzyciel-sąd etc. Wzór ten mógłby być bardziej przejrzysty, łatwiejszy do znalezienia w systemie i w ogóle inny, ale skoro już jest jaki jest to trzeba sobie z tym poradzić. W krótkim poradniku obficie ilustrowanym przybliżam jak sobie poradzić z tym wzorem o tajemniczym numerze 70008.

Kiedy używać pisma o numerze 70008 – Pismo inne? Rozsądek podpowiada, że zasadniczo zawsze wtedy, gdy dla konkretnej sprawy nie przewidziano innego specjalnego pisma, chociaż dla mnie uniwersalny charakter pisma właściwie umożliwia stosowanie go w każdym przypadku – tylko w takim razie po co twórca przygotował nam kilkaset innych wzorów? Pytanie to pozwolę sobie pozostawić bez odpowiedzi.

Na pewno ten wzór będzie przydatny do złożenia odpowiedzi na wezwanie syndyka/sądu, złożenie wniosku o wyłączenie z masy upadłości, czy określenie części dochodu, która wchodzi do masy upadłości.

Po zalogowaniu się do KRZ wchodzimy do katalogu dokumentów – klikając jeden z kafelków dostępnych na stronie głównej.

Korzystamy z opcji „Wyszukaj wzór pisma” – polecam. Szukanie czegokolwiek w „kafelkach” może się nie udać – lojalnie uprzedzam.

W pole wyszukiwania wpisujemy dokładną frazę „Pismo inne” i naszym oczom ukazuje się wynik wyszukiwania w postaci naszego wzoru: „70008 – Pismo inne – Utwórz”. Klikamy odnośnik.

W wyskakującym okienku mamy możliwość określenia nazwy naszego pisma, jego typu oraz sygnatury.

Nazwa pisma będzie identyfikowała je w systemie, powinna być jasna i wskazywać, czego pismo będzie dotyczyło. Rodzaj wybieramy z listy wyboru – może to być na przykład „Pismo procesowe”.

A teraz najważniejsze – sygnatura! Sygnatura to nie tylko oznaczenie sprawy w systemie KRZ, ale także od jej podania lub nie zależy dalszy los naszego pisma. Zasada jest prosta:

  1. Jeżeli wpiszesz sygnaturę (albo tworzysz pismo po zalogowaniu do określonej sprawy) to wówczas twoje pismo zostanie załączone do danej sprawy – przez analogię do tradycyjnego pisma można przyjąć, że pismo zostanie umieszczone w aktach, będzie tam dostępne, ale nie spotka się z niczyją reakcją. Będzie to poprawne jak chcesz np. odpowiedzieć na zobowiązanie syndyka, ale niekoniecznie jeżeli chcesz złożyć zażalenie, czy wniosek o wyłączenie z masy upadłości
  2. Jeżeli nie wpiszesz sygnatury, wówczas pismo traktowane jest jako inicjujące nową sprawę. Po wysłaniu zostanie mu nadana sygnatura biurowa a następnie docelowa. Tym pismem inicjujemy nową sprawę wpadkową w ramach sprawy głównej – wiem, że to trudne do zrozumienia i do pogodzenia z przepisami KPC, ale tak ktoś wymyślił i tak to już jest.

Wzór pisma składa się z sześciu części:

I. Organ, do którego składane jest pismo/dokument

II. Wnoszący pismo/dokument

III. Oznaczenie podmiotów postępowania

IV. Treść pisma

V. Uzasadnienie

VI. Załączniki

Wybieramy adresata naszego pisma: Sąd/Sędzia-komisarz albo pozasądowy organ postępowania (np. syndyk).

Wskazujemy jaka jest nasza rola w sprawie zaznaczając odpowiednie pole.

Jeżeli wybraliśmy pole „dłużnik” oraz „samodzielnie” musimy podać szczegółowe dane identyfikacyjne – część z nich może być zaczytana z systemu, część powinniśmy wpisać samodzielnie – poprawne oznaczenie strony wnoszącej pismo jest konieczne, ale najczęściej wystarcza podanie imienia i nazwiska oraz identyfikatora konta.

Oznaczenie wierzycieli (część III) nie jest w każdej sprawie konieczne.

W części IV wpisujemy treść naszego wniosku/pisma. Możliwe jest również sformułowanie pisma w tradycyjnej wersji (np. word czy pdf) a następnie załączenie jej do pisma 70008.

W części V podajemy uzasadnienie – mamy 2.000 znaków do dyspozycji, ale oczywiście możemy umieścić je w załączniku.

Jak chodzi o załączniki – z przyczyn technicznych w zależności od tego, jaki rodzaj podpisu posiadamy (zaufany/epuap czy kwalifikowany) różny jest limit wielości załączanych plików.

W znajdującym się na dole polu „obsługa wniosku” wybieramy „zapisz” – ale to jeszcze nie koniec! Po zapisaniu wniosku mamy możliwość jego późniejszej edycji, albo wysłania.

Po zapisaniu wniosek trafia do „Skrzynki przesyłek” – zaznaczyłem strzałką po lewej stronie gdzie jej szukać.

Z menu obok naszego pisma wybieramy „podpisz” i po podpisaniu w oddzielnym module wracamy w to samo miejsce.

Pozostaje tylko kliknąć „wyślij” i nasze pismo zostanie wysłane. O doręczeniu do adresata dowiemy się w elektronicznego potwierdzenia dostępnego w skrzynce odbiorczej.


Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *