Nowe upadłości w czerwcu 2023 roku

Kilka dni temu analizowałem obwieszczenia o ogłoszeniu upadłości publikowane w Krajowym Rejestrze Zadłużonych (KRZ). System wyszukiwania zaproponowany przez autorów tego systemu nie rozpieszcza jak chodzi o wyszukiwanie podstawowych danych, że o ich analizie nie wspomnę. Poświęciłem jednak chwilę, uszeregowałem i poprawiłem dane i wychodzi na to, że w czerwcu 2023 roku prawdopodobnie ukazało się 1900 obwieszczeń o ogłoszeniu upadłości. Piszę prawdopodobnie, bo zawsze istnieje możliwość błędu a nie mam środków na ręczne przeglądanie setek obwieszczeń, które ukazują się każdego dnia. Ale do rzeczy – mamy 1900 nowych upadłości, a spośród nich zalewie kilka dotyczy przedsiębiorców – ja doszukałem się 30 nowych upadłości przedsiębiorców, zatem pozostałe 1870 to upadłości konsumenckie.

Jak to wygląda w perspektywie wcześniejszych miesięcy – rekordowy był pod tym względem marzec 2023 roku, kiedy ogłoszono 2062 upadłości, więc tego pułapu nie przekroczono, natomiast ilość jest wysoka – historycznie jest to drugi miesiąc pod względem ogłaszanych nowych postępowań. Na poniższym wykresie zaprezentowałem jak kształtowały się nowe postępowania w funkcji czasu – od wejścia w życie przepisów o KRZ, czyli od grudnia 2021 roku.

Bardzo ciekawa jest analiza rozkładu ilości nowych postępowań w poszczególnych sądach upadłościowych. Ponad 1/8 postępowań została ogłoszona przez Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto w Poznaniu. Na drugim miejscu jest Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XIX Wydział Gospodarczy (wydział zajmujący się upadłościami konsumenckimi) ze 175 postępowaniami, a trzeci Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku – 156 nowych postępowań.

Najmniej postępowań upadłościowych ogłosił Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy XVIII Wydział Gospodarczy (zajmujący się postępowaniami wobec przedsiębiorców), gdzie pojawiło się 8 nowych upadłości. W Sądzie Rejonowym w Tarnowie ogłoszono 16 nowych postępowań, a w Koszalinie 19. W tabeli zebrałem moje krótkie podsumowanie.

Jeżeli interesuje Cię obszar właściwości poszczególnych sądów zapraszam do tego wpisu.

Na koniec ważne zastrzeżenie: zbieram dane posługując się moim autorskim mechanizmem wyłącznie w celach edukacyjnych. Dane uzyskiwane w systemie KRZ, przynajmniej dostępne dla zwykłego użytkownika pochodzą z obwieszczeń publikowanych w ramach dostępu publicznego. Dane te są bardzo niejednolite, często błędne lub zapisane na różnych schematach. Ich analiza jest czasochłonna i wymagająca, więc mogą zdarzyć się błędy. Jeżeli zauważysz jakiś błąd i chciałbyś się swoim znaleziskiem podzielić zapraszam do kontaktu przez formularz kontaktowy dostępny w dziale „kontakt„. Każdą uwagę traktuję z pokorą i przyjrzę się jej, żeby polepszyć wyniki analizy w przyszłości.